Šta i kako jesti, postanite i ostanite vitki

Mislite da možete neumereno da jedete i ostanete vitki? To nije moguće! Ali, da biste postali i ostali vitki, ne morate ni da gladujete. 30 saveta za zdravu vitkost

Nekad su potrebne velike promene, a nekad je dovoljno samo malo izmeniti uobičajene navike. Podsećam vas na najčešće greške i savetujem kako da ih izbegnete.

Aperitiv, da ili ne?

Pre svakog obilnog ili svečanog obroka, pre večere, s prijateljima, aperitiv je neizbežan. Neki aperitivi otvaraju apetit i olakšavaju probavu, ali istovremeno mogu da budu bogati kalorijama. Čašica rozea (1 dl sadrži 75 kcal) nije opasna, ali to ne važi za gazirana pića, neke voćne sokove i žestoka alkoholna pića. Idealan aperitiv? Mineralna voda s kriškom limuna ili prirodan sok od paradajza. Uz to, možete grickati koktel paradajza, nekuvano povrće (šargarepu ili celer), kriške jabuke ili sir s malim procentom masnoće.

Mnogo salate

Sa salatom ipak oprezno! Jer, previše začina i dodataka i najlakšu salatu mogu da pretvore u kalorijsku bombu. Osim toga, nije poželjno preterivati sa sirovim povrćem, jer može da optereti probavu i prouzrokuje nakupljanje gasova u želucu i crevima: najbolja je mešavina sirovog i kuvanog povrća.

Budite siti

Ako porciji zelene ili mešane salate dodate tvrdo kuvano jaje, prilog ste pretvorili u glavno jelo, a osećaj sitosti potrajaće satima. Ako i ogladnite, uzmite voće. Sve su to namirnice siromašne kalorijama, a bogate vitaminima, mineralima i antioksidantima – supstancama koje imaju blagotvorno delovanje na zdravlje.

Povrće vitkosti

U osnovi svake niskokalorične salate su krastavci, zelena salata, paradajz, šampinjoni, radič, tikvice, plavi patlidžan, paprika. Svaka od navedenih vrsta povrća sadrži manje od 30 kcal u 100 grama.

Uživajte u zelenom čaju

Odlično gasi žeđ, ali ga skuvajte sami. Izbegavajte na vrućini da gasite žeđ kupovnim ledenim čajevima, jer obiluju šećerima. Osim što gasi žeđ, redovno ispijanje zelenog čaja povezuje se s vitalnošću i vitkošću – primer su Japanci. Zato, svaki dan uživajte u sveže pripremljenom, ali nezaslađenom zelenom čaju.

Ukusi bilja i mirođija

Obogaćuju salate, jela pripremljena na roštilju, zamenjuju ulja i masne sosove, a pomažu da se sačuva vitkost. Cimet je odlična zamena za šećer, a bosiljak, vlasac, peršun, ruzmarin, majčina dušica, origano i lavanda sadrže pravu riznicu minerala i vitamina.

Dišite duboko

Nečist vazduh koji nas okružuje i te kako utiče na vitkost. Prema nedavno sprovedenom istraživanju, benzopiren, sastojak izduvnih gasova automobila, sprečava proces razgradnje masnoća u masnim ćelijama. Za boravak na čistom vazduhu (uz more ili na planini), koristite svaki slobodni trenutak i dišite duboko.

Sorbet bez oklevanja

Dok je sa sladoledom potrebna velika opreznost, jer dve kuglice u proseku sadrže 205 kalorija, sa sorbetom stvari stoje drugačije. Priprema se od usitnjenog voća i ima upola manju kalorijsku vednost u poređenju sa sladoledom, pa čini odličan međuobrok.

Isperite telo

Uživajte u vodi, ona ne otapa masnoće, ali pomaže mršavljenju. Mineralna voda ne sadrži kalorije, bogata je kalcijumom, magnezijumom, pomaže telu da se oslobodi suvišnih, otpadnih materija, delimično zadovoljava osećaj gladi i smanjuje potrebu za grickalicama.

Malo zadovoljstva

Ako ste na dijeti, ne znači da sebi povremeno ne možete da dozvolite omiljeno jelo. Lakše ćete pokleknuti ako vam je nešto zabranjeno, zato ni u dijeti nema zabranjenih namirnica. Samo pazite da ste umereni i ponekad sebi priuštite red čokolade ili komad torte.

Ukusan i lak međuobrok

Običnom, obranom jogurtu dodajte malo bobičastog voća (kupine, maline, borovnice…) i kašiku do dve žitarica. Dobićete međuobrok siromašan kalorijama, a nutritivno vrlo vredan.

Spavajte i odmarajte se

Dremuckanje u senci i dovoljno sna idealna su pomoć mršavljenju. Dokazano je da nedostatak spavanja nepovoljno utiče na brojne fizičke funkcije, olakšava nakupljanje suvišnih kilograma i podstiče na grickanje između obroka.

Crvena paprika

Crvena paprika, zahvaljujući kapsaicinu (kojem duguje oštar ukus), ubrzava metabolizam i povećava potrošnju energije. Sličan uticaj imaju i biber i đumbir. Ali, ne treba preterivati s ovim jakim začinima, jer deluju agresivno na sluzokožu želuca.

Umerena fizička aktivnost

Da bi se postigli rezultati, nije potrebno oznojiti se tako da vam je majica potpuno mokra. Dovoljna je umerena fizička aktivnost u trajanju od 30 minuta svaki dan. Koliko kalorija trošite za 30 minuta aktivnosti?

– lagane vežbe na plaži = 100 kalorija
– brza šetnja ili spora vožnja bicikla = 125 kalorija
– veslanje, jedrenje na dasci, odbojka na pesku = 250 kalorija
– plivanje mešovitim stilom = 350 kalorija

Živeo roštilj!

Hrana pripremljena na roštilju nudi brojne prednosti: od same pripreme, jer se ne dodaju dodatne količine ulja kao kod prženja u dubokom ulju ili pohovanja, pa sve do činjenice da uz roštiljanje ide i boravak u prirodi. Da biste mogli da uživate u roštilju bez bojazni da ste narušili dijetu, uvek odabirite meso sa što manje masnoća (piletina, teletina, junetina, riba). Piletinu pecite s kožicom, ali je odstranite pri konzumaciji. Osim toga, razne sosove zamenite začinskim biljem.

Obrok na izletu

Umesto da eksperimentišete u nepoznatim restoranima, ponesite sa sobom ručak: dovoljna su vam 2 tvrdo kuvana jaja, 1 paradajz, mala činija kuvanog pirinča ili testenine, 1 jogurt i sezonsko voće.

Voćni sokovi

Izbegavajte kupovne sokove koji često obiluju šećerom. Pripremite ih sveže od dinje, šargarepe, krastavaca s dodatkom nane ili đumbira. Potreban vam je mikser i frižider i uvek pri ruci možete imati zdrav, osvežavajući sok, siromašan kalorijama, a bogat hranljivim supstancama.

Za predjelo bistra supa

Bistre supe od povrća su idealno predjelo. Osim što osiguravaju mnoštvo vitamina i minerala, pokazalo se da ćete pojesti manje ako ste pre glavnog obroka uživali u bistroj supi.

Veliki plus za integralne namirnice

Ograničite unos obrađene hrane koja obiluje belim brašnom i belim šećerom, jer imaju visok glikemijski indeks. Integralne verzije žitarica imaju niži, pa tako pomažu u bici s kilogramima.

Potrošite kalorije

Preterali ste s jelom i prošlog dana pojeli dvostruko više, uneli dvostruko više kalorija? Grešku nemojte ispravljati gladovanjem, već lakim obrocima. Ako ništa ne jedete, podstaći ćete mehanizam “čuvanja zaliha”. Plivajte, hodajte, trčite i potrošićete suvišne kalorije.

Light sir i jogurt

Svež sir, obrano mleko, obrani jogurt trebalo bi da se nađu svakodnevno na jelovniku, jer sadrže kalcijum koji odgovara procesu razgradnje masnoća.

Isključite televizor

Jedite za stolom, a televizor neka bude isključen. Naime, televizor odvlači pažnju. Gledajući neku emisiju, jedete više, a često dolazite u iskušenje da nešto grickate.

Ne držite hranu na stolu

Pokazalo se da ćete pre uzeti hranu ako vam je u vidnom polju. Zato, držite je u frižideru ili ostavi.

Uživajte u jabukama i kruškama

Sadrže zdravu mešavinu vode, šećera i vlakana. Zahvaljujući pektinu, brzo daju osećaj sitosti. Osim toga, pektin se veže na žučne kiseline, što pomaže da se snizi holesterol.

Doručak je obavezan

Nemojte dopustiti da izostavljate doručak, pa slabo ručate i uveče budete toliko gladni da se prejedete. Doručak je tu da to spreči. Naime, pokazalo se da osobe koje redovno doručkuju imaju manje napada gladi i lakše kontrolišu težinu. Zato, započnite dan žitaricama s obranim mlekom ili integralnim pecivom s niskomasnim sirom.

Limunov sok

Odlična je zamena za so. Osim što otvara apetit, so privlači vodu, podstiče nadutost i oticanje. Limun je zato odlična zamena, sadrži vitamin C, olakšava pročišćavanje organizma, ukusom odlično odgovara ribi, mesu, salatama…

Žvaćite polako

Osećaj sitosti kasni oko 15 minuta. Ako žvačete polako i smireno, lakše ćete osetiti kada ste siti.

Ne preskačite obroke

Česta greška koju mnogi čine kada su na dijeti jeste preskakanje obroka. Budući da mu tada ponestaje goriva, organizam se prilagođava i štedi za kasnije. Rezultat su usporavanje metabolizma i otežan gubitak kilograma. Zato, uvek ravnomerno rasporedite obroke tokom dana, na najmanje 3 a poželjno je 5 obroka.

Pršuta umesto hamburgera

Dimljena pršuta bogata je belančevinama, a siromašna kalorijama: 100g sadrži 224 kalorije, a ako odstranite vidljivu masnoću, kalorijsku vrednost 100 g pršute sveli ste na svega 159. Pazite da nije preslana!

Jedite pametno, a ne manje

Za zdrav gubitak kilograma bitno je konzumirati namirnice bogate vodom, a siromašne mastima, kao što su voće, povrće, supe, posno meso i manje masni mlečni proizvodi. One osiguravaju tek nekoliko kalorija po zalogaju, a omogućavaju unos zadovoljavajućih količina hrane i na taj način smanjuju napade gladi.

Light ne znači dvostruko

Obrani jogurt ili dijetalni margarin, pileće ili ćureće meso, light džemovi i sokovi? Veliki je izbor jela i namirnica koje imaju nižu kalorijsku vrednost od uobičajenih. Ali, odabir light namirnica često je zamka. Pošto sadrže manje kalorija, neki veruju da mogu da udvostruče količinu koju pojedu. Dakle, ako je na nekom proizvodu oznaka light, ne znači da ga možete jesti u neograničenim količinama.

Autor: Dr. sc med.Tatjana Mraović. Doktor medicine. Specijalista higijene i medicinske ekologije – dijetolog – nutricionista.

Vita 2007.